Dela:

Jordbruksdränering i Sverige:
Dåtid, nutid och framtid

31 Mars 2026 | 3 min läsning

I Sverige säger bönder och trädgårdsodlare ofta att grödor behöver 50 % jord, 25 % luft och 25 % vatten för att trivas. Trots sitt nordliga läge har landet en förvånansvärt rik jordbrukshistoria som sträcker sig tillbaka till bronsåldern. I hundratals år har lokala samhällen arbetat för att skapa optimala växtförhållanden för sina grödor, och dräneringssystem har spelat en betydande roll i deras framgång.

Numera sträcker sig Sveriges åkermark över 2,7 miljoner hektar, vilket motsvarar cirka 6,5 % av landets totala yta. Även om det finns områden med väl dränerade jordar kräver de flesta fält dränering för att säkerställa goda förutsättningar för växterna.

Intensiv dränering skedde framför allt under slutet av 1800-talet och början av 1900-talet, vilket gjorde det möjligt för bönder att få tillgång till utmärkta åkermarker som tidigare varit för våta för att odlas. Under denna period betalades betydande statliga subventioner som täckte böndernas investeringar och underlättade jordbrukets utveckling.

2205SE_Agricultural-Drainage-in-Sweden
2205SE_Agricultural-Drainage-in-Sweden

Ett jordbruksintresse som går i arv

Det nordiska klimatet skapar ytterligare utmaningar för växtodling, men lokala samhällen vet hur man arbetar med jorden.

Per Martinsson är en välkänd agroentreprenör i Skåne i södra Sverige. Inspirerad av sin far började han arbeta med jordbruksdränering redan som tioåring och är idag en mycket respekterad yrkesperson med mer än 40 års erfarenhet i branschen.

Per tog över ledningen av sin fars företag 2005, efter att ha samlat på sig enorm kunskap om dräneringsrör, jordarter och installationsmetoder. Därför har han god inblick i det nuvarande skicket på regionens dräneringssystem. De flesta byggdes under 1940- och 50-talen och fungerar inte längre som de ska. Vissa är nära att kollapsa. Det är inte förvånande att Pers tjänster ständigt efterfrågas.

"Det har lagts alldeles för få rör under lång tid, och just nu påverkar det böndernas lönsamhet negativt," förklarar Martinsson.

Varför är fältdränering så viktig?

Välplanerade och korrekt konstruerade dräneringssystem erbjuder flera fördelar när det gäller att säkerställa goda skördar.

Dränering förlänger växtsäsongen eftersom sådd kan börja tidigare på väldränerad mark. Höstsådda grödor, såsom höstvete, gror snabbare och anpassar sig bättre inför vintervilan.

Dessutom ger en större luftvolym i jorden bättre rotutveckling, vilket leder till effektivare näringsupptag och högre motståndskraft mot torka. Det är lätt att förstå hur något så enkelt som ett dräneringsrörsystem kan ge växterna rätt balans av jord, luft och vatten.

Enligt Jordbruksverket utrustas omkring 4 000 till 4 500 hektar åkermark varje år med dräneringssystem. Myndighetens bedömningar visar dock att det egentliga behovet ligger på cirka 15 000 hektar per år.

Installation av Dräneringsrör
Installation av dräneringsrör
2205SE_Agricultural-Drainage-in-Sweden
Geotex dräneringsrör lagd i jorden

Att möta de lokala böndernas behov

Idag tvingas svenska lantbrukare att omvärdera hur de ska optimera jordförhållandena på sina fält och höja sina skördenivåer, då priserna på jordbruksmark i landet stiger. Samtidigt måste varje investering övervägas noggrant eftersom dagens finansieringsmöjligheter från staten eller EU för fältdränering är begränsade.

Under flera år har Per arbetat uteslutande med dräneringsprodukter och system från Pipelife och menar att Pipelifes Standard-dräneringsrör har blivit en bästsäljare bland bönderna i hans region.

Som en pålitlig och kostnadseffektiv lösning för olika typer av vattengenomsläppliga jordar består Pipelifes Standard-dräneringssystem av PVC-rör med en styrka på 90 g/m². Pipelife erbjuder också flera specialiserade dräneringstyper utformade för krävande jordar, såsom siltig lerjord som kan täppa igen andra system. Dessutom levereras alla Pipelifes dräneringssystem med ett brett utbud av kopplingar och brunnar, vilket gör att de enkelt kan anpassas till varje kunds behov.

"Jag använder Pipelife eftersom företaget erbjuder förstklassiga produkter och hög servicegrad. Allt bara flyter på och fungerar — precis som man vill att det ska vara!" avslutar Per Martinsson.


Kontakta oss

Joakim Nyberg - Affärsområdeschef Jord och skog

Joakim Nyberg

+46 703622040

+46 51322149

Nedladdningscenter
Hittade du inte det du letade efter?

Kontakt-<br>personer

Kontakta oss +46 513 221 00

Hel lista över kontaktpersoner

Kom i kontakt med vårt team

Vi kommer att kontakta dig så snart som möjligt via E-post eller telefon

Telefon

Kontaktformulär
Vi kommer att kontakta dig