20 Oktober s 2026 | 2 min läsning
Vid regn har den kombinerade spill- och dagvattenledningen på Johan Kocksgatan i Trelleborg bräddat avloppsvatten direkt till havet. Nu ersätts den med separata ledningar för spillvatten och dagvatten. Pipelife levererar rör, brunnar och dagvattenmagasin till projektet, som ska bidra till att minska utsläppen och förbättra områdets VA-system.
I en kombinerad ledning transporteras spillvatten och dagvatten i samma system. Vid regn kan belastningen bli så stor att avloppsvatten bräddas. För att bygga bort det problemet på Johan Kocksgatan genomför Trelleborgs kommun en ombyggnad där vattenflödena skiljs åt.
Till det nya systemet levererar Pipelife bland annat Infra-rör och PVC-markrör samt två Stormbox II-magasin för hantering av dagvatten. Magasinen byggs i två lager, med måtten 5 × 17 meter respektive 3 × 33 meter.
Leveransen omfattar också 25 PRO1000-brunnar, varav 9 är specialanpassade nedstigningsbrunnar samt 2st munkbrunnar som reglerar flödet på dagvattnet. Tillsammans bildar produkterna en lösning för projektets nya ledningssystem och dagvattenhantering.
Genom att separera spillvatten och dagvatten är målet att bygga bort de bräddningar som tidigare har lett till att avloppsvatten släppts ut i havet vid större regn. Ombyggnaden ger förutsättningar för en mer kontrollerad vattenhantering och minskad miljöbelastning.
– Det känns bra att vara med och lösa ett konkret problem här i Trelleborg. Våra rör, brunnar och magasin bidrar till att avloppsvattnet inte hamnar i havet när det regnar, säger Cristian Zetterdahl, säljare på Pipelife Sverige
Projektet beräknas vara färdigställt under första kvartalet 2027.
Cristian Zetterdahl
Säljare VA - Södra Halland, Kronoberg, Blekinge, Skåne
Södra Halland Kronoberg Blekinge SkåneSäljare VA - Södra Halland, Kronoberg, Blekinge, Skåne
+46 725474799
+46 51322152
Kontakta oss
E-post